Výlety klubu a školy

Potápění.cz - Není fotka jako fotka,..

Není fotka jako fotka (a neb zamyšlení nad dalším osudem mých fotografií. )

Dnes jsem se dozvěděl, že jsem v jedné fotosoutěži obsadil druhé místo. Téma: "Žralok" , soutěž pořádala firma Happy divers a strany potapecske.
Mám z toho opravdu radost. Přišly mi i nějaké gratulace od přátel a jedna prosba: "Pošli mi prosím tu fotku ve velkém rozlišení, já si jí vytisknu a pověsím na zeď". Popravdě jsem se nad tímto přáním zděsil

a odpověděl jsem lakonicky: „Napiš mi jak velkou chceš mít výslednou fotku a kolik jsi do toho ochoten vrazit peněz a já ti ji nechám vyrobit.“ Zpět přišla odověď: "Tak si v...r voko, fotku jsem si už stáhnul z netu a vytisknul doma na své tiskárně." Tedy jsem se rozhodl napříště opatřit fotky na netu vodoznakem. Aby jste mi rozuměli, nepovažuji se za umělce a nemyslím si že by moje fotky byly nějak výjimečné. Jen si myslím, že fotka, pokud už má skončit na zdi, by měla být správně vytištěná a určitě adjustovaná. Tisk fotky na inkjet tiskárně na kancelářský papír v rámečku z Ikea vám jako autorovi bude dělat zaručeně ostudu. A je tady další problém,se kterým se musíte vypořádat. I když nad fotkou strávíte ve Photoshopu spoustu času a na vašem notebooku bude vypadat báječně, nemusí ještě báječně vypadat výsledná fotografie. Nejčastěji bude fotka příliš tmavá, protože váš monitor velmi pravděpodobně není kalibrovaný a je zaručeně přesvícený. Máte tedy dvě možnosti. Buď najít grafické studio kde vás za poplatek v řádu stovek korun pustí ke grafikovi a na jeho monitoru uvidíte skutečné barvy a úroveň jasu jaká bude na výsledné fotografii. Nebo použít návodu který mívají online fotosběrny některých studií na svém webu. V tom případě důrazně varuji před tlačítkem: Profesionální úprava barev příplatek 200,-Kč. To nedopadá dobře, protože grafik zcela určitě vnímá svět a jeho bary jinak než vy. Mně osobně se osvědčila firma Saal digital - ( @saal.digital.cz ) Mám od nich několik fotografii na například Akrilátovém skle nebo na Alu-dibondu. A vypadají výborně. Rozhodně k dobrému tisku patří i adjustace na nějaký pevný materiál. Samotná fotka v sebelepším rámu se může například vlivem vzdušné vlhkosti zprohýbat a nevypadá to dobře. Adjustace na vhodný materiál většinou nevyžaduje ani rámování a vpadá to super. U http://www.saal-digital.cz/ oceňuji mimo jiné i to, že do dat která jim pošlu do tisku, už nikdo nezasahuje a já mám tak pod kontrolou, jak bude fotka vypadat. A v neposlední řadě je úžasná i rychlost, se kterou fotku vyrobí a pošlou. Do tří dnů od zaplacení dorazila zásilka na mou adresu k mé naprosté spokojenosti.

Frantisek Pudil