Výlety klubu a školy

Ekologie po egyptsku

V době kdy jsme připravovali klubový výlet za potápěním do Egypta, našli jsme v podmínkách a pravidlech pobytu v potápěčské vesničce Marsa Shagra novou položku.

Ekologický příplatek 5,- Euro na osobu a pobyt. Částka která se v porovnání s cenou výletu jeví jako zanedbatelná a dá se nad ní mávnout rukou. Podobné poplatky přece vybírají i obce u nás a bývají lidově označené jako „vzdušné“. Tedy mi nevadil poplatek jako takový, ale zarazil mne přívlastek ekologický. Marsa Shagra se sice už od začátku prezentuje jako ekologická základna, ale toto mne překvapilo. Po menším pátrání jsem se dozvěděl, že základna vybudovala fotovoltaiku a náklady na její pořízení rozpouští právě do tohoto ekologického poplatku.

            To už pro mne, jakožto člověka znalého poměrů v Egyptě bylo opravdu překvapením. Za ta léta kdy celkem pravidelně navštěvuji Egypt jsem zjistil, že veškerá ochota investovat do ekologie ze strany základen a hotelú vždycky končila namalováním cedulí: „nešlapejte na korály!“ a zakoupením píšťalky pro strážce pláže, aby mohl neposedné turisty odhánět od korálových útesů.

            Budiž ke cti tvůrcům myšlenky vybudovat fotovoltaiku, že je k tomu určitě nehnala hamižnost tak jako se to stalo u nás, kde fotovoltaiková lobby vydělává na tom, že prodává do rozvodné sítě nepotřebnou elektřinu za nesmyslné ceny, které rozpouští mezi odběratele elektřiny. Marsa Shagra leží v té části Egypta, kde se dokonale podařila úspěšná decentralizace rozvodu elektrického proudu. Prostě tady neexistuje elektrická rozvodná sít a tedy není kam přebytečnou elektřinu vracet. V této oblasti si každý hotel nebo základna vyrábějí proud pomocí naftových generátorů.

Při příjezdu na základnu jsme minuli její energetický komplex. Ten tvoří budova s naftovýmí generátory a nově i pole s fotovoltaikou. Napočítal jsem celkem 300 panelů a podle obchodní ředitelky Sarah  jejich výkon údajně pokryje 60 – 70% spotřeby elektřiny celé základny. Plán je 100 % pokrytí spotřeby, ale k tomu mimo dalších panelů zatím chybí akumulátory pro pokrytí nočního provozu. Fotovoltaika je jen začátek cesty, ale určitě to je dobrý počin.